Audio to marka kojarzona z wysoką jakością i nowymi technologiami. Jak wielu producentów oddałoby wszystko, żeby mieć tak dobrą opinię w świecie motoryzacji jak Audi? Nie bez powodu często kierowcy wolą kupić używane Audi niż samochody czeskie czy koreańskie. Solidne wykonanie aut Audi idzie w parze z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu właściciele mogą liczyć na to, że w lepiej wyposażonych modelach znajdą się nowinki, które konkurencja zaaplikuje nie wcześniej niż za kilka lat.

Audi popisuje się nowymi rozwiązaniami choćby w modelach Quattro. Firma postanowiła jednak udowodnić, że potrafi zaskoczyć też na polu technologii napędowych. O co dokładnie chodzi? O model Audi A4 Allroad 2.0 TFSI.

Quattro to samochody, których większość ma napęd na cztery koła. Oczywiście takie rozwiązanie jest szczególnie ważne na trasach o gorszej przyczepności – czyli poza asfaltem lub na nawierzchni pokrytej śniegiem. Cztery koła zapewniają nie tylko bezpieczniejszą jazdę, ale również dużo lepsze przełożenie siły napędowej na podłoże. Auto po prostu jest szybsze i daje się wygodnie prowadzić.

Audi A4 Allroad 2.0 TFSI jest napędzany na obie osie, ale istnieje możliwość odłączenia tylnych kół od układu napędowego. Nie jest to nowość w przypadku aut offroadowych. Allroad jednak nie jest samochodem typowo terenowym.

Ponadto producent postanowił zautomatyzować system włączania tylnej osi. Czujniki cały czas analizują pracę kół i w odpowiednich warunkach system podejmuje decyzję o włączeniu drugiej osi – np. na śliskiej nawierzchni lub podczas dynamicznej jazdy.